Woda źródło życia

W dniu 30 stycznia 2019 r. został przeprowadzony wykład otwarty pn. „Woda – źródło życia” przez Pana Arkadiusza Banasia. Było to kolejne spotkanie tematyczne przeprowadzone przez Fundację na Rzecz Nauki i Innowacyjności we współpracy z Gminą Gniewoszów w ramach realizowanego projektu pt. „ Centrum Inicjatyw Społecznych” dofinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Tematem przewodnim była woda, która jest podstawowym składnikiem organizmu, ponieważ stanowi około 60% masy ciała dorosłego człowieka. Jest ona konieczna do prawidłowego funkcjonowania organizmu ze względu na udział w regulowaniu temperatury ciała, transporcie składników odżywczych, produktów przemiany materii oraz we wszystkich reakcjach biochemicznych zachodzących w organizmie. Woda umożliwia proces trawienia, jest niezbędna dla prawidłowej pracy stawów, pełni funkcję ochronną dla mózgu, gałki ocznej i rdzenia kręgowego, a u kobiet ciężarnych – także płodu. Odpowiednie nawodnienie ciała czystą i świeżą wodą jest najlepszą formą wsparcia dla funkcjonowania całego organizmu.

W Polsce wytwarza się kilkaset wód butelkowanych, dla potrzeb własnego organizmu trzeba je dobierać według funkcji, jakie spełniają poszczególne składniki mineralne. Znając potrzeby własnego organizmu można dobrać sobie taką wodę, która pomoże uzupełnić braki tych składników mineralnych, których najbardziej potrzebuje nasz organizm lub które korzystnie wpływać będą na nasze zdrowie i samopoczucie.

Ciekawym elementem spotkania była degustacja kilku rodzajów wód leczniczych. Prowadzący spotkanie podkreślał, że pijąc systematycznie i w zalecanych dawkach wody lecznicze już po niedługim czasie zauważyć będzie można zmiany w swoim zdrowiu i samopoczuciu.