strona główna / aktualności

Fundacja na rzecz Nauki i Innowacyjności zaprasza na wykład otwarty "Dieta dla seniora"

Wtorek, 03 Wrzesień, 2019

 
czytaj więcej


Fundacja na rzecz Nauki i Innowacyjności zaprasza na wykład otwarty "Najczęstsze błędy żywieniowe – czego trzeba unikać?"

Środa, 14 Sierpień, 2019


czytaj więcej


Wykład otwarty "Warsztaty fotografii analogowej"

Środa, 17 Lipiec, 2019


czytaj więcej


Wykład otwarty "Jak nawadniać organizm w czasie upałów"

Czwartek, 20 Czerwiec, 2019


czytaj więcej


Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie pn. „Skarby zaklęte w szkle” w ramach projektu pn. „Centrum Inicjatyw Społecznych”

Poniedziałek, 20 Maj, 2019

Zapraszamy mieszkańców powiatu kozienickiego do uczestnictwa w konkursie pt. „Skarby zaklęte w szkle”, który jest organizowany przez Fundację na Rzecz Nauki i Innowacyjności.Domowe kompoty z truskawek, prawdziwy sok z malin tak miło rozgrzewający w długie zimowe wieczory, konfitury według babcinego przepisu, sałatki z ogórków, papryczki o niepowtarzalnym smaku, przecier z własnych pomidorów, przetwory mięsne z pyszną galaretą, albo własnoręcznie złowione sielawki zamknięte w słoikach – czy smak tych naturalnych produktów w czasach żywności produkowanej przemysłowo został skazany na zapomnienie? Jak najbardziej nie! Przecież w wielu domach latem i jesienią wciąż przygotowywane są takie właśnie przysmaki.Zapraszamy do udziału w konkursie „Skarby zaklęte w szkle”! Celem konkursu jest promocja przetworów domowych wykonanych surowców zebranych/wyprodukowanych na terenie województwa mazowieckiego, zaprezentowanie szerokiemu gronu odbiorców bogactwa i różnorodności lokalnych tradycji kulinarnych, promocja tworzenia krótkich łańcuchów dostaw, wspieranie rozwoju przedsiębiorczości na obszarach wiejskich przez podnoszenie poziomu wiedzy i umiejętności w obszarze małego przetwórstwa lokalnego.Przedmiotem konkursu są przetwory domowe oceniane w następujących kategoriach:   

a) domowe przetwory z owoców (w tym jagody, borówki, jeżyny, żurawiny itp.);   

b) domowe przetwory z warzyw (w tym grzyby leśne);   

c) domowe przetwory mięsne i rybne;   

d) nalewki.

Regulamin konkursu

Karta zgłoszeniowa


czytaj więcej


« 1 3 4 5 6 7 8 9 »